Преди всичко примири се с врага си, като му простиш от сърце.
След Месни заговезни (Неделя месопустна), последният ден в който се яде месо преди великденските пости. Това е първият църковен празник, свързан с настъпващата пролет.
Седмицата след Меси заговезни се нарича Сирница, през нея до следващата неделя, когато е Сирни заговезни, може да се яде сирене, мляко, масло – всякакви млечни продукти и яйца. Тези две недели са подготвителни за организма и предстоящите пости.
Постите съществуват в почти всички култури като форма на пречистване от злото, като изпитание на човека. В прехода между зимата и пролетта постите целят по-скоро настройване и почивка на организма.
В стария завет постничеството често е представяно като път към духовното съвършенство и начин за постигане на божествени истини. Пророкът Мойсей е постил 40 дни и 40 нощи, преди да получи 10те божи заповеди, а свети Илия е бил удостоен да види божията слава след строг пост. Велик постник е бил и свети Йоан Кръстител, а преди началото на евангелската си мислия Исус Христос е постил 40 дни и нощи в пустинята. От този етап от земния път на Спасителя, църквата извежда основанията за Четиридесетницата – Великият пост преди Сухоежбина.
През целия пост се разрешава риба 2 пъти: на Благовещение (ако не се пада през Страстната седмица) и на Връбница. След Неделя Месопустна се преустановява яденето на месо, а след Неделя Сиропустна- и на мляко,млечни продукти и риба и постът продължава така:
Първа седмица: От понеделник до събота – строг пост (растителна храна без мазнина и олио)
Втора седмица: Сряда и Петък – строг пост, Събота и Неделя – олио и вино
Трета седмица (Кръстопоклонна): От Пондеделник до Петък – строг пост, Събота и Неделя – оло и вино
Четвърта седмица: Като втората
Пета седмица: Като втората
Шеста седмица: Като втората
Страстна седмица: От Понеделник до Събота – строг пост, на Разпети Петък не се яде нищо.
При постите съществуват 6 степени на строг пост:
- всичко освен месо (Месни заговезни)
- вкусване на риба
- гореща храна с растително масло
- гореща храна без мазнина
- студена храна без мазнина и без топли напитки (Сухоежбина)
- пълно въздържане от храна
В дните, когато се разрешава риба, е позволена и гореща храна, приготвена с растителна мазнина.
Ралица Петрова